Registrácia

ČESI ZAČÍNAJÚ SILNO DOPLÁCAŤ NA TO, ŽE NEMAJÚ EURO 24.03.2022

Nie len domáci podnikatelia, ale aj spotrebitelia, ktorí čerpali pôžičky alebo hypotekárny úver, začínajú platiť na úrokoch mnohonásobne viac ako ľudia v krajinách, ktoré majú euro.

Priemerná úroková sadzba v Česku vo výške 3,34 % vykázaná Hypoindexom Fincentra za január, sa ďalej dramaticky zvýši a s ohľadom na súčasnú krízovú situáciu predpokladáme, že postupne prekoná doterajšie odhady analytikov vo výške až okolo 7 %.

Náklady na financovanie bývania v Česku sa tak cez úrokové miery začínajú prudko rozchádzať s nákladmi na hypotéky v krajinách eurozóny. Stačí porovnanie so Slovenskom.

Hoci úrokové sadzby hypoték už začali rásť aj na Slovensky, kde boli donedávna na historickom minime – podľa údajov Národnej banky Slovenska boli najnižšie v novembri 2021, kedy činili 0,87 % – zatiaľ to vyzerá tak, že Slováci zaplatia za kúpu nehnuteľnosti výrazne menej ako Česi. Podľa informácií zverejnených TASR odborníci očakávajú, že do konca roku by sa priemerná sadzba nových hypoték mala predbežne pohybovať medzi 0,9 a 1,5 %.

Slovensko je pritom súčasťou eurozóny, ktorá od zavedenia eura pred dvadsiatimi rokmi vykazuje najvyšší rast spotrebiteľských cien. Počas januára sa vyšplhala na 5,1 percenta. V jednotlivých štátoch je nerovnomerná a práve Slovensko s 8 % patrí medzi krajiny s najvyššou infláciou. Stále je však práve aj vďaka euru na tom lepšie ako Česko.

Markantný rozdiel v úrokových sadzbách, na ktorý doplácajú českí dlžníci, sa bude podľa všetkého ďalej zvyšovať. Dôvodom je rozdielny prístup centrálnych bánk. Kým Česká národná banka (ČNB) sa rozhodla pre silné zatiahnutie brzdy menovej expanzie a základnú úrokovú sadzbu v posledných mesiacoch zvýšila od októbra z 1,5 % už na 4,5 %, Európska centrálna banka (ECB) sa doteraz úroku nedotkla a základná sadzba zostáva na nule.

Úrokové sadzby v eurozóne nestúpli od roku 2011. Nedávno dokonca ešte prichádzali zo strany ECB signály, že zvyšovanie úrokových sadzieb neprichádza do úvahy. Rétorika ECB sa však mení. Európska centrálna banka je momentálne rozhodnutá úrokové sadzby nezvýšiť, pretože tvrdí, že by to nezabránilo nárastu spotrebiteľských cien a energií. Zároveň však nevylučuje ich navýšenie v budúcnosti. Legardová po novom odmieta vylúčiť posun sadzieb smerom hore počas tohto roku.

 

Autorkou je hlavná analytička spoločnosti ProfitLevel Lucía Žárská

Obsah tohto materiálu predstavuje marketingovú komunikáciu a nemal by sa považovať za akýkoľvek druh investičného poradenstva a / alebo investičného prieskumu a / alebo podnet na akékoľvek transakcie. Tento materiál bol pripravený iba na informačné / vzdelávacie účely a neznamená povinnosť vykonať investičné transakcie ani nezaručuje ani nepredpovedá budúci výkon. BCM Begin Capital Markets Cy Ltd a jej príslušné osoby vrátane pridružených spoločností, agentov, managerov alebo zamestnancov nezaručujú presnosť, platnosť, včasnosť alebo úplnosť akýchkoľvek informácií / údajov poskytnutých tretími stranami a nepreberajú zodpovednosť za akékoľvek straty vyplývajúce z akýchkoľvek investícií uskutočnených na základe uvedených informácií / údajov. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

0
No tags