Registrácia

ZARADIŤ ZBROJNÉ SPOLOČNOSTI DO SVOJHO PORTFÓLIA? 30.03.2022

Kto tak urobil doteraz, môže sa dnes radovať. Akcie firiem vyrábajúcich zbrane, stíhačky, tanky a ďalšie komponenty používané vo vojenských konfliktoch vzrástli od príchodu Ruska na územie Ukrajiny. Vlády jednotlivých štátov začali robiť inventúru armád a bojových prostriedkov, čo ich priviedlo aj k zvyšovaniu rozpočtu na zbrojenie. Ktoré štáty a spoločnosti najviac profitujú zo smutnej situácie na Ukrajine?

 

Navyšovanie rozpočtu na obranu

Svoje výdavky na obranu zo štátov EÚ zvýšia napríklad Dánsko a Nemecko. Berlín plánuje vyčleniť dodatočných 100 miliárd eur na obranu. Túto novinku oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz. Vytvorený bude tzv. špeciálny fond, kde sa budú nachádzať výdavky na obranu, teda budú mimo federálneho rozpočtu. Investícia má posilniť vojenské kapacity Nemecka a krajina sa takto snaží splniť, dokonca prekročiť cieľ NATO pre vojenské výdavky vo výške 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne.

 

USA na čele

Predaj vojenského vybavenia USA zahraničným vládam klesol v poslednom fiškálnom roku o 21 % na 138 miliárd USD, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí počas decembra. Existujú dva hlavné spôsoby, ako zahraničné vlády nakupujú zbrane od amerických spoločností: priamy komerčný predaj dohodnutý medzi vládou a spoločnosťou; a zahraničný vojenský predaj, pri ktorom zahraničná vláda zvyčajne kontaktuje predstaviteľa ministerstva obrany na americkom veľvyslanectve v jej hlavnom meste. Obe si vyžadujú súhlas vlády USA. Napriek zníženiu sú USA stále lídrom v exporte zbraní. Medzi rokmi 2016 a 2020 globálne vyviezli 37 percent zbraní, kedy aj prekonali Rusko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste s 20 percentami.

 

Firmy profitujúce z vojenského konfliktu

Northrop Grumman, Lockheed Martin, Raytheon a Boeing môžeme zaradiť medzi hlavné firmy dodávajúce vojenské komponenty, ktoré si zároveň polepšili na hodnote akcií od začatia vojenského konfliktu na Ukrajine. Spoločnosť Northrop Grumman vzrástla o cca 14% od 24.2., Lockheed Martin o 12%, Raytheon o približne 9% a akcie Boeingu ako jediné zo skupiny klesli na hodnote.(Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.)

Northrop Grumman Corporation je globálna letecká a obranná spoločnosť. Segmenty spoločnosti zahŕňajú letecké systémy, obranné systémy, misijné systémy a vesmírne systémy. To, či investovať do spoločností dodávajúcich zbrane a obranné systémy (okrem iného), sa už musíte rozhodnúť sami, nakoľko je to špecifický segment s morálnou otázkou, pri ktorom však aktuálne vidíme priestor na rast.(Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.)

 

USA zdvojnásobili objednávku na tabletku od spoločnosti Pfizer

Najnovšia objednávka na antivirotikum Paxlovid z USA je zatiaľ najväčšia na svete. Obrovská objednávka je súčasťou americkej stratégie Joea Bidena na účinný boj proti vírusu. Liek by mal rapídne znížiť počet hospitalizácií a úmrtí na Covid-19. Správa prichádza v čase, keď sa vo Francúzsku objavuje nová mutácia, ktorá je údajne ešte viac zmutovaná ako Omikron.

 

Zdroje: www.investing.com, www.statista.com

Obsah tohto materiálu predstavuje marketingovú komunikáciu a nemal by sa považovať za akýkoľvek druh investičného poradenstva a / alebo investičného prieskumu a / alebo podnet na akékoľvek transakcie. Tento materiál bol pripravený iba na informačné / vzdelávacie účely a neznamená povinnosť vykonať investičné transakcie ani nezaručuje ani nepredpovedá budúci výkon. BCM Begin Capital Markets Cy Ltd a jej príslušné osoby vrátane pridružených spoločností, agentov, managerov alebo zamestnancov nezaručujú presnosť, platnosť, včasnosť alebo úplnosť akýchkoľvek informácií / údajov poskytnutých tretími stranami a nepreberajú zodpovednosť za akékoľvek straty vyplývajúce z akýchkoľvek investícií uskutočnených na základe uvedených informácií / údajov. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

0
No tags